2011 Oscar Award Winners

Posted on Feb 28 2011 - 1:58pm by GJ Staff

2011 Oscar Winners

2011 Oscar Awards was held at Kodak Theatre in LA,presented by James Franco and lovely Anne Hathaway.

Best Motion Picture of the Year

* Black Swan
* The Fighter
* Inception
* The Kids Are All Right
* The King’s Speech – WINNER
* 127 Hours
* The Social Network
* Toy Story 3
* True Grit
* Winter’s Bone

Achievement in Directing

* Darren Aronofsky, Black Swan
* David O. Russell, The Fighter
* Tom Hooper, The King’s Speech – WINNER
* David Fincher, The Social Network
* Joel Coen and Ethan Coen, True Grit

Performance by an Actor in a Leading Role

* Javier Bardem, Biutiful
* Jeff Bridges, True Grit
* Jesse Eisenberg, The Social Network
* Colin Firth, The King’s Speech – WINNER
* James Franco, 127 Hours

Performance by an Actor in a Supporting Role

* Christian Bale, The Fighter – WINNER
* John Hawkes, Winter’s Bone
* Jeremy Renner, The Town
* Mark Ruffalo, The Kids Are All Right
* Geoffrey Rush, The King’s Speech

Performance by an Actress in a Leading Role

* Annette Bening, The Kids Are All Right
* Nicole Kidman, Rabbit Hole
* Jennifer Lawrence, Winter’s Bone
* Natalie Portman, Black Swan – WINNER
* Michelle Williams, Blue Valentine

Performance by an Actress in a Supporting Role

* Amy Adams, The Fighter
* Helena Bonham Carter, The King’s Speech
* Melissa Leo, The Fighter – WINNER
* Hailee Steinfeld, True Grit
* Jacki Weaver, Animal Kingdom

Best Animated Feature Film of the Year

* How to Train Your Dragon
* The Illusionist
* Toy Story 3 – WINNER

Original Screenplay

* Another Year, Written by Mike Leigh
* The Fighter, Screenplay by Scott Silver, Paul Tamasy and Eric Johnson. Story by Keith Dorrington, Paul Tamasy and Eric Johnson
* Inception, Written by Christopher Nolan
* The Kids Are All Right, Written by Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg
* The King’s Speech, Screenplay by David Seidler – WINNER

Adapted Screenplay

* 127 Hours, Screenplay by Danny Boyle & Simon Beaufoy
* The Social Network, Screenplay by Aaron Sorkin – WINNER
* Toy Story 3, Screenplay by Michael Arndt. Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich
* True Grit, Written for the screen by Joel Coen and Ethan Coen
* Winter’s Bone, Adapted for the screen by Debra Granik and Anne Rosellini

Best Foreign Language Film of the Year

* Biutiful (Mexico)
* Dogtooth (Greece)
* In a Better World (Denmark) – WINNER
* Incendies (Canada)
* Outside the Law (Hors-la-loi, Algeria)

Original Score

* John Powell, How to Train Your Dragon
* Hans Zimmer, Inception
* Alexandre Desplat, The King’s Speech
* A.R. Rahman, 127 Hours
* Trent Reznor and Atticus Ross, The Social Network – WINNER

Original Song

* “Coming Home,” Music and Lyrics by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey (Country Strong)
* “I See the Light,” Music by Alan Menken; Lyrics by Glenn Slater (Tangled)
* “If I Rise,” Music by A.R. Rahman; Lyrics by Dido and Rollo Armstrong (127 Hours)
* “We Belong Together,” Music and Lyrics by Randy Newman (Toy Story 3) – WINNER

Achievement in Art Direction

* Alice in Wonderland – WINNER
* Harry Potter and the Deathly Hallows Part I
* Inception
* The King’s Speech
* True Grit

Achievement in Cinematography

* Black Swan, Matthew Libatique
* Inception, Wally Pfister – WINNER
* The King’s Speech, Danny Cohen
* The Social Network, Jeff Cronenweth
* True Grit, Roger Deakins

Achievement in Costume Design

* Alice in Wonderland, Colleen Atwood – WINNER
* I Am Love, Antonella Cannarozzi
* The King’s Speech, Jenny Beavan
* The Tempest, Sandy Powell
* True Grit, Mary Zophres

Best Documentary Feature

* Exit Through the Gift Shop
* Gasland
* Inside Job – WINNER
* Restrepo
* Waste Land

Best Documentary Short Subject

* Killing in the Name
* Poster Girl
* Strangers No More – WINNER
* Sun Come Up
* The Warriors of Qiugang

Achievement in Film Editing

* Black Swan, Andrew Weisblum
* The Fighter, Pamela Martin
* The King’s Speech, Tariq Anwar
* 127 Hours, Jon Harris
* The Social Network, Angus Wall and Kirk Baxter – WINNER

Achievement in Makeup

* Barney’s Version
* The Way Back
* The Wolfman – WINNER

Best Animated Short Film

* Day & Night
* The Gruffalo
* Let’s Pollute
* The Lost Thing – WINNER
* Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)

Best Live Action Short Film

* The Confession
* The Crush
* God of Love – WINNER
* Na Wewe
* Wish 143

Achievement in Sound Editing

* Inception – WINNER
* Toy Story 3
* Tron: Legacy
* True Grit
* Unstoppable

Achievement in Sound Mixing

* Inception – WINNER
* The King’s Speech
* Salt
* The Social Network
* True Grit

Achievement in Visual Effects

* Alice in Wonderland
* Harry Potter and the Deathly Hallows Part I
* Hereafter
* Inception – WINNER
* Iron Man 2